Chmura obliczeniowa to ostatnio bardzo modne i popularne hasło. Nie tak dawno znane jedynie specjalistom z branży informatycznej, natomiast dziś dla wielu osób stanowi chleb powszedni, z którego korzystają codziennie. Tendencja jednoznacznie wskazuje na to, że chmura będzie coraz bardziej powszechna. Ale czym dokładnie jest chmura obliczeniowa? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym tekście.
Trochę historii
Trudno doszukać się konkretnej daty powstania chmury obliczeniowej. Tak naprawdę rozwijała się wraz z rozwojem samych komputerów i internetu, czyli od lat 60 dwudziestego wieku.
Za punkt zwrotny w kształtowaniu się znanej nam dziś chmury uznaje się rok 2000, w którym rozsypała się tzw. bańka internetowa (dot-com bubble). Wówczas rozsypane technologiczne kawałki zaczęły ewoluować w coś bardziej składnego. w 2004 został założony Facebook, w 2006 Amazon uruchomił S3 w ramach swojej chmury AWS. W późniejszych latach powstawały chmury publiczne kolejnych gigantów, np. 2008 – Google Cloud, 2010 Microsoft Azure. Technologia jest już dojrzała, ale wciąż ewoluuje, aby zapewniać jak najlepsze usługi.
Chmura obliczeniowa, czyli co?
Najogólniej mówiąc, chmura obliczeniowa (ang. cloud computing) to usługa, która pozwala firmom korzystać z narzędzi, programów i inn
ych usług bez konieczności inwestowania we własną kosztowną infrastrukturę IT. Wystarczy wykupić dostęp do zasobów dostawcy programu, aby zacząć z niego korzystać. Wszystko odbywa się za pośrednictwem internetu.
Dzięki temu firmy nie muszą inwestować we własne serwery, urządzenia sieciowe, zabezpieczenia, oraz kadrę informatyków. Wszystko, łącznie z konfiguracją i
utrzymaniem leży po stronie dostawcyoprogramowania, a klient płaci jedynie za zasoby, z których korzysta.
Chmura obliczeniowa to nic innego niż usługi informatyczne przeniesione na serwery zewnętrzne, co my odbieramy po prostu jako usługę dostępną w internecie. Aby z niej korzystać, wystarczy jedynie dowolne urządzenie z dostępem do internetu. Możemy używać programów w chmurze nie mając pojęcia gdzie fizycznie znajduje się serwer z danymi, jaki to serwer, lub ile osób jednocześnie z niego korzysta. Wystarczy wykupić dostęp i zacząć w przeciągu kilku minut. Również rezygnacja jest prosta, wystarczy odebrać swoje dane i nie musimy się już martwić co zrobić z nieużywanym serwerem.
Skąd wzięła się nazwa?
Nazwę usługi, którą nazywamy chmura obliczeniowa powinniśmy raczej zapisywać jako “chmura” obliczeniowa, ponieważ z prawdziwymi chmurami, jako zjawiskami meteorologicznymi nie ma nic wspólnego. Nazwa tej usługi wzięła się po prostu z tego, że po raz pierwszy jej schemat przedstawiony był w postaci chmurki, prostej, jakby narysowanej przez dziecko. We wnętrzu tej chmurki znajdowały się symbole trzech podstawowych składowych, czyli aplikacje, platforma i infrastruktura.
Nie bez znaczenia jest też kwestia symboliki. Chmury kojarzą się z czymś dużym, nie mającym stałej formy i powszechnym, czyli analogicznie do chmury obliczeniowej.
Przyszłość chmury obliczeniowej
Trudno jednoznacznie określić przyszłość chmury obliczeniowej. Biorąc jednak pod uwagę dotychczasową historię, korzyści jakie z niej płyną zarówno dla odbiorców, jak i dostawców, można pokusić się o opinię, że nie jest to tymczasowy trend. Cloud computing z całą pewnością pozostanie jednym z najważniejszych trendów przemysłu 4.0, bankowości i innych sektorów. Coraz więcej usług będzie przenosić się do chmury, a korzystanie z niej będzie dla firm coraz bardziej przystępne. Zatem nie powinniśmy obawiać się chmury, a raczej przyjąć ją z całym dobrodziejstwem.
Przykład programu w chmurze
Doskonałym przykładem na dobre wykorzystanie zasobów w chmurze jest Edelo – program do zarządzania produkcją. Jest dostępny całkowicie przez internet, więc żeby zacząć z niego korzystać nie trzeba mieć własnego serwera, informatyka, instalować systemu operacyjnego, bazy danych, ani certyfikatów. Wystarczy wykupić dostęp, a następnie po otrzymaniu loginu oraz hasła wejść na odpowiednią stronę internetową i można zacząć już działać. Program dostępny jest z każdego miejsca i na każdym urządzeniu wyposażonym w przeglądarkę internetową.
Dodatkowe informacje
Platforma Przemysłu Przyszłości
Obrazy
https://drogaarchitektait.pl
Zobacz również
Sprawdź ostatnie artykuły na blogu
Co to jest system ERP?
ERP to zintegrowany system zarządzania, który stanowi oprogramowanie umożliwiające…
Technologia Produkcji w Systemach ERP – Podstawy – Edelo
Technologia zawsze była na czele postępu w produkcji, począwszy od rewolucji…